Bardzo chętnie jemy pieczarki w różnych daniach. Nie są to grzyby zbyt trwałe. Zwykle 2-3 dni wystarczą, by straciły swój smak, aromat i elastyczność. Jeśli zatem chcemy nieco wydłużyć termin przydatności pieczarek, należy je odpowiednio przechowywać.

O ile uprawa pieczarek wymaga nieco wiedzy i umiejętności, dlatego też zajmują się nią specjaliści i miłośnicy grzybów, o tyle tworzenie z nich potraw oraz przygotowywanie do dalszej obróbki nie jest niczym skomplikowanym.

Jak przygotować pieczarki do przechowywania?

W celu przygotowania pieczarek do dalszego przechowywania należy przede wszystkim usunąć wszystkie zabrudzenia z podstawy trzonu. Do oczyszczania grzybów najlepiej użyć niewielkiej szczoteczki oraz papierowego ręcznika.

W lodówce pieczarka biała przetrwa maksymalnie do 4 dni, brązowa — ok. 6. Warto pamiętać jednak, że nie należy przechowywać grzybów w temperaturze wyższej niż 2°C. Jeżeli zatem wkładamy pieczarki do lodówki, połóżmy je na najwyższej półce, gdzie zwykle jest najchłodniej. Jeśli chcemy dłużej przechowywać pieczarkę, powinniśmy ją zamrozić lub ususzyć. Świetnie nadają się również do marynowania czy konserwowania.

Co jeszcze warto wiedzieć o pieczarkach?

Bardzo często popełniamy błąd podczas przygotowywania pieczarek, a mianowicie obieramy je. Nie jest to konieczne. Wystarczy pieczarki delikatnie wyszczotkować lub opłukać zimną, bieżącą wodą. To najlepszy sposób na oczyszczenie pieczarki przed przygotowywaniem potraw lub przechowywaniem.

Warto również wiedzieć, że pieczarka to grzyb, który świetnie nadaje się do spożywania na surowo. Surową pieczarkę należy przyrządzić na krótko przed spożyciem i używać wyłącznie jak najświeższych grzybów.

Przygotowując pieczarkę, należy również uważać z solą oraz innymi ziołami, których intensywny smak może przyćmić subtelny aromat grzyba.

Szukasz stałego dostawcy pieczarek? Sprawdź naszą firmę Producent pieczarek – Rawona

Ostatnia aktualizacja