Jeśli myślisz, że pieczarki, które kupujesz w supermarkecie, pochodzą z lasu, jesteś w dużym błędzie. Zapotrzebowanie na pieczarki w Polsce i na świecie jest tak duże, że od wielu pokoleń hoduje się te grzyby w halach produkcyjnych. Rozwój technologii znacznie przyspieszył zbiór pieczarek. Cały proces niegdyś trwał około 15 tygodni, a teraz w zaledwie kilka tygodni jesteśmy w stanie dokonać zbiorów dorosłych pieczarek. Według ekspertów nie opłaca się w dzisiejszych czasach budowania nowych pieczarkarni, ponieważ rynek jest już wystarczająco nasycony. Jednak wszystkie obecnie funkcjonujące hale produkcji pieczarek muszą przestrzegać całego szeregu przepisów, co sprawia, że uprawa tych grzybów wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Czy praca w pieczarkarni jest szkodliwa dla zdrowia?

Pieczarki zazwyczaj zbiera się z półek o różnej wysokości, dlatego z pewnością tego typu praca sprawdzi się w przypadku osób o średnim lub wysokim wzroście. Nie od dziś wiadomo, że pieczarki oraz wszystkie rodzaje grzybów najlepiej rozwijają się w wilgotnych warunkach. Pomimo że pieczarki są grzybami, które nie wymagają zbyt dużej ilości pielęgnacji, to z pewnością na hali uskutecznia się opryski. Używana chemia jest wymogiem i uznawana za bezpieczną i nie ma dowodów na to, żeby pracowanie przy zbiorze pieczarek miało znaczący wpływ na stan zdrowia. Oczywiście zbieranie i segregowanie grzybów może wpłynąć na fizyczny stan zdrowia, jeśli odpowiednio o siebie nie dbamy. Oferty pracy, ich warunki oraz sama uprawa mogą się różnić w zależności od pieczarkarni. Bezpośrednimi czynnikami wpływającymi na jakość wykonywanej pracy jest przestrzeganie przepisów BHP oraz odpowiednie wyposażenie na halach produkcyjnych, gdzie zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Jakie warunki panują w przy zbiorze pieczarek na hali?

Temperatura na hali zależy od okresu wzrostu pieczarek. Idealna temperatura podczas wzrostu grzybni wynosi mniej więcej 25 stopni Celsjusza, żeby po nałożeniu okrywy osiągnąć balans pomiędzy 18 i 20 stopni Celsjusza. Podczas wzrostu pieczarek temperatura nie może być wyższa niż 20 oraz niższa niż 13 stopni Celsjusza. Skrajne temperatury negatywnie wpływają na tempo wzrostu dorastających osobników. Hala powinna być wyposażona w wysokiej jakości urządzenia oraz wybudowana zgodnie z obowiązującymi wymogami. Ważna jest wentylacja i cyrkulacja powietrza, aby powietrze było stale wymieniane na świeże. Raczej nie będzie zaskoczeniem informacja, że w większości pomieszczeń na hali unosi się zapach pieczarek.

jak dostać oferty pracy w pieczarkarni

Na czym polega praca w pieczarkarni i na co należy zwracać uwagę?

Nie jest tajemnicą, że charakter pracy zależy od stanowiska. Praca przy zbiorze pieczarek będzie zdecydowanie różnić się od pracy biurowej typu administracja, marketing, zarządzanie itp. Z pewnością najwięcej stanowisk pracy zawsze będzie właśnie przy tzw. zbiórce. Stanowisko to wymaga przede wszystkim umiejętności rozpoznawania, kiedy grzyb jest już dojrzały, a kiedy potrzebuje jeszcze kilku dni, aby całkowicie dojrzeć. Dojrzałe pieczarki wkładane są do ruchomego wózka. Pieczarkarnia bardzo często oprócz podstawowego wynagrodzenia, nalicza premię od ilości zebranych grzybów. Praca nie jest wymagająca, lecz wymaga precyzji i skupienia. Oprócz zbiorów można także otrzymać posadę kontrolera jakości, na stanowisku pakowania lub przygotowania zamówień. Warto wiedzieć, że przy samych zbiorach niezwykle ważna jest delikatność i precyzja, ponieważ pozostawione ślady opuszków palcy sprawiają, że grzyby szybciej się psują.

Jaką wiedzę i cechy charakteru trzeba posiadać, aby otrzymać pracę w pieczarkarni?

Zazwyczaj żadna specjalistyczna wiedza nie jest wymagana, ponieważ większość producentów oferuje swoje autorskie szkolenia wszystkim nowo przyjętym pracownikom. Oprócz szkolenia pracowniczego, z pewnością należy przejść szkolenie BHP oraz pracodawca powinien wyposażyć pracowników w odzież ochronną. Wymiar godzin pracy jest uzależniony od przyjętej kultury w danym zakładzie.

Z pewnością na tego typu stanowiskach pracy dużo lepiej radzą sobie osoby spokojne, konsekwentne oraz chętnie słuchające rad bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek lub przełożonych. Pomimo iż praca z pieczarkami nie jest trudna, to z pewnością wymaga odpowiedniego „oka”. Osoby porywcze mogą niechcący uszkodzić dorosłe osobniki. Oczywiście, zanim grzyby trafią na półki sklepowe, czeka je przeprawa przez szereg procedur oraz testów jakościowych.

Ostatnia aktualizacja