Szparagi są warzywami, które sezonowo goszczą na polskich stołach jako dodatek do dań głównych. Uprawa szparagów jest także możliwa w przydomowych grządkach. Szparagi zielone oraz białe mają swoich zwolenników na całym świecie, dlatego sprawdźmy, jak wygląda ich uprawa.
Z początku należy nastawić się na cierpliwość w uprawie szparagów. Mimo że szparagi rosną co roku, to na początku trzeba odczekać kilka sezonów, ponieważ pędy dorastają i nie od razu można cieszyć się owocami naszej uprawy. Polski klimat im odpowiada, dlatego w większości kraju pędy szparagów są pięknymi okazami. Młode pędy wyrastają ponad powierzchnię ziemi na wiosnę.
Uprawa szparagów w ogródku
- Miejsce – na plantację szparagów należy wybrać odpowiednio nasłonecznione, odpowiednio zdrenowane miejsce, w którym białe szparagi lub zielone szparagi nie będą narażone na ścisk i kolizje z innymi roślinami w ogrodzie.
- Zagon – szparagi sadzi się w specjalnych zagonach, w których mogą swobodnie dorastać bez rozwoju chwastów. Rzędy na zagonie powinno się rozmieszczać co 1,5 m od siebie. Może się też zdarzyć, że w wytyczonych miejscach znajdują się chwasty lub trawa. W takim przypadku należy je spryskać herbicydem, także można zakryć podłoże przed posadzeniem czarną folią, aby pozbyć się tego typu problemów następnym razem.
- Prace jesienne – na jesień występuje przygotowanie gleby, czyli rozmieszczanie co najmniej 9 cm warstwy materii organicznej. Najlepiej umieścić ją w rzędach o szerokości do 40 cm. Materią może być przekompostowany obornik, humus itp. Gleba o pH niższym niż 6 będzie wymagała zwapnowania. Właściwe sadzenie odbędzie się wiosną.
- Prace wiosenne – wiosną, po całkowitym ustaniu mrozów, należy wykopać obniżenia o głębokości maks. 20 cm. Wykopaną ziemię złożyć, nie należy się jej pozbywać. W odległości około 30 centymetrów od siebie należy posadzić sadzonki odrobinę głębiej niż wyrastały pierwotnie.
Kiedy zbiera się młode pędy szparagów?
Uprawy szparagów to jedno, a zbiory to drugie. Szparagi zbiera się najwcześniej w trzecim roku uprawy od wiosny do połowy. W tym czasie występuję tzw. sezon na szparagi. Ścina się wyrastające pędy o minimalnej wysokości 20 cm lub wyłamuje zaraz przy powierzchni ziemi. Zebrane szparagi nie utrzymują się zbyt długo, dlatego warto je spożyć w ciągu 48 godzin. Świeżo ścięte szparagi należy trzymać w zacienionym miejscu, najlepiej w lodówce. Oczywiście można je także sparzyć wrzątkiem, zanurzyć w zimnej wodzie i zamrozić.
Jeśli przy zbiorach wypustki szparagów będą zbyt otwarte, pędy okażą się zbyt twarde do jedzenia.
Dlaczego warto zakładać uprawy szparagów? Szparagi zielone czy szparagi białe?
Szparagi białe są tzw. bielone i preferują piaszczysto-gliniastą glebę. Z pewnością ten szparag posiada zdecydowanie więcej smakoszy niż jego zielony kuzyn. Rośliny szparagów rosną nieprzerwanie przez 15-20 lat.
Dlaczego warto uprawiać szparagi? Po odpowiednim przygotowaniu podłoża te warzywa nie wymagają wiele uwagi, a o tym, jak szybko rosną szparagi, wspominaliśmy powyżej. Zbiory szparagów zielonych są możliwe co roku. Chociaż szparagi nie każdemu przypadają do gustu, z pewnością zawierają wiele witamin i składników odżywczych.
W jaki sposób przyrządzać szparagi?
Jednym z najpopularniejszych przepisów jest podawanie szparagów z sosem holenderskim lub beszamelowym. Niektórzy są także fanami przyrządzania szparagów w cieście francuskim, a nawet w boczku. W Internecie znajduje się mnóstwo przepisów, w którym szparagi mogą być nie tylko dodatkiem, ale także daniem głównym.
Szparagi są warzywem sezonowym, dlatego warto korzystać z ich dobroci przez całą wiosnę i wczesne lato.