Czernidłaki rosną w parkach i na trawnikach. Okazuje się, że oba czernidłaki są mało ze sobą spokrewnione pomimo oczywistych cech podobieństwa. Jednego i drugiego osobnika można spotkać podczas deszczowych dni. Zazwyczaj wyrastają w większej grupie, nawet do kilkuset osobników.

Czym się różni czernidłak kołpakowaty od pospolitego?

Grzyby wizualnie różnią się kapeluszem, ponieważ czernidłak kołpakowaty ma lekko postrzępiony, a kapelusz czernidłaka pospolitego ma prążki i jest bardziej szary niż biały. Obydwa rodzaje tych grzybów różnią się reakcją w połączeniu z alkoholem. Czernidłak kołpakowaty jest całkowicie bezpieczny przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu, jednak sytuacja ma się zupełnie inaczej w przypadku jego pospolitego odpowiednika. Czernidłak pospolity poprzez zawartość kopryny blokuje metabolizowanie alkoholu. Niepożądane objawy mogą wystąpić nawet 72 godziny po spożyciu tego grzyba. Niepokojące objawy to zaczerwienienie twarzy, wymioty, bóle głowy.

Co łączy oba czernidłaki?

Przede wszystkim szybko tracą swoje owocniki. Są w stanie sczernieć w ciągu jednego dnia i zamienić się w atramentowy płyn. W tym momencie grzyb staje się już niejadalny. Jeden i drugi grzyb jest jadalny, jeśli nie zmienił w żaden sposób swojej barwy.

Czernidłaki są łatwo dostępne i można na nie trafić w miejskich parkach. Należy jedynie zwrócić jedynie uwagę na barwę kapelusza.

Zobacz także:

Najdroższy grzyb na świecie

Jakie grzyby rosną zima?

Ostatnia aktualizacja