Żurawina jest jednym z najbardziej prozdrowotnych owoców. Jej działanie zmniejsza ryzyko przeziębienia, próchnicy, wrzodów żołądka, infekcji dróg moczowych, a także chorób serca. Żurawina składa się w 88% z wody, poza tym posiada dużo błonnika, witamin, m.in. B1, B2, B6, C, E i karoten. Ponadto zawiera również minerały: sód, potas, fosfor, wapń, magnez, jod i żelazo. Warto wspomnieć, że w swoim składzie ma również flawonoidy, które pełnią funkcję przeciwutleniaczy oraz kwas benzoesowy, sprawiający, że owoce na długo zachowują świeżość oraz kwas cytrynowy i jabłkowy nadający charakterystyczny cierpki smak.

Zdrowotne właściwości żurawiny

Żurawina jest owocem polecanym w przypadku infekcji dróg moczowych, ponieważ zmniejsza ilość bakterii E.coli, która powoduje stany zapalne tych miejsc. Ponadto zawarte w niej składniki są ochroną dla dróg moczowych. Owoc jest wskazany również dla osób, które mają problem ze  zbyt częstym oddawaniem moczu. Ponadto owoce żurawiny przeciwdziałają rozwojowi bakterii często występujących w jamie ustnej. Chronią przed rozwojem chorób dziąseł, śluzówki i przyzębia. Żurawina ma również świetny wpływ na nasze serce. Dzięki temu, że zawarte w niej składniki blokują utlenianie się cholesterolu, naczynie krwionośne nie są zatykane, co pozwala na uniknięcie tworzenia się zakrzepów. Ponadto żurawina rozszerza naczynia krwionośne.

Żurawina w kuchni i kosmetyce

Owoce żurawiny mają bardzo wiele zastosowań. Prócz wspomnianych wcześniej właściwości prozdrowotnych, ma również wyśmienity smak. Żurawinę można być dodatkiem do deserów, dań mięsnych, rybnych, surówek. Świetnie sprawdzi się zarówno jako element dań słodkich, jak i wytrawnych. Owoce mogą być spożywane na surowo lub w formie przetworów: soków, syropów, kompotów, konfitur, galaretek i dżemów. Ponadto ilość witamin, minerałów i kwasów owocowych zawartych w żurawinie wykorzystywana jest również w kosmetyce. W drogeriach znajdziemy wiele kosmetyków, które mają w swoim składzie żurawinę. Jednakże niektóre peelingi czy maseczki można wykonać samodzielnie w domu.

Ostatnia aktualizacja