Kurki zwane są również lisicą liszką, lisiczką, strągiewką, kurzą nogą, czy najbardziej poprawnie pieprznikiem jadalnym. Spotkać nie można głównie w siedliskach borowych, ukryte między mchem i warstwą opadłych liści. Żyją w symbiozie ze świerkami, sosną, a także bukiem, grabem i dębem. Pieprznik jadalny ma charakterystyczny wygląd. Owocnik ma żółtą barwę, przechodzącą od bladożółtej po rdzawo żółtą. Młode posiadają zazwyczaj wypukłe kapelusze, które z wiekiem robią się większe i coraz bardziej wklęsłe.  Trzonek grzyba zwęża się ku dołowi i ma taki sam lub nieco jaśniejszy kolor niż kapelusz. W smaku pieprznik jest delikatny, lekko korzenny. Starsze okazy mają lekko pieprzną nutkę. Z kurek można zrobić wiele smacznych dań. Jeżeli lubimy ich charakterystyczny smak, jednak nie jesteśmy fanami grzybobrania, można zamówić je u sprawdzonego dystrybutora kurek.

Kurki konfitowane

Konfitowanie to jeden z najstarszych sposobów przechowywania żywności, który uchodzi za specjalizację wywodzącą się z tradycji kulinarnej południowo-zachodniej Francji.  Obecnie nie musimy już przechowywać żywności w ten sposób, a konfitujemy ją wyłącznie po to, by nadać jej jedyne w swoim rodzaju walory smakowe. Aby przygotować w ten sposób kurki potrzebujemy 50dag tych grzybów, 1l litr oliwy, 3 ząbki czosnku, szalotkę. Grzyby wrzucamy do rondla i zalewamy litrem oliwy. Następnie dodajemy niepokrojone ząbki czosnku i szalotkę. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy powolutku przez następne 30 minut. Tak przygotowane grzyby można przechowywać przez kilka miesięcy.

Kurki na śniadanie

Niezwykle dużą popularnością cieszy się poranna jajecznica z kurkami, a to dzięki temu, że charakteryzuje ją wyśmienity smak i łatwość przygotowania. Aby przygotować dwie porcje jajecznicy potrzebujemy 150g kurek, łyżkę masła, 4 jajka, garść posiekanej, zielonej cebulki lub szczypiorku, sól i pieprz. Oczyszczone i pokrojone kurki wrzucamy na rozgrzaną patelnię z roztopionym masłem. Podsmażamy je na niedużym ogniu aż zmiękną. Następnie dodajemy jajka, zieloną cebulkę, sól i pieprz. Podsmażamy do momentu aż zetną się jajka.

Ostatnia aktualizacja