Pieczarki to grzyb, który jest ceniony nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale również przez wzgląd na tysiące różnorodnych możliwości przygotowania. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki potencjał w nim drzemie.

Pieczarki możemy kupić u bardzo wielu dostawców, w tym są powszechnie dostępne w większości sklepów. Pieczarki pakowane, luzem, marynowane i konserwowe — w takich formach najczęściej spotkamy je na półkach sklepowych. Co możemy sami zrobić z pieczarkami, gdy trafią do naszej kuchni?

6 przykładów kulinarnych zastosowań pieczarek

  • Pieczarka na surowo. To najrzadsza forma, w jakiej spotkamy pieczarkę. Ale również na surowo grzyb smakuje wyśmienicie. Przed podaniem surowej pieczarki, należy ją odpowiednio oczyścić, najlepiej pod zimną, bieżącą wodą. Świetnie sprawdzi się do sałatek lub też jako dodatek do kanapek, delikatnie przyprawiona zmielonym pieprzem.
  • Pieczarka gotowana. Wystarczy wrzucić do garnka kilka garści pieczarek pokrojonych w kostkę, do tego dodać włoszczyznę, bulion i zupa pieczarkowa gotowa!
  • Pieczarka duszona. W tym przypadku oprócz pieczarek pokrojonych w kostkę potrzebujemy trochę masła i posiekany czosnek. Wszystkie składniki wrzucamy do rondla z pokrywką i dusimy na bardzo wolnym ogniu. Podczas duszenia pieczarek kuchnia wypełni się wspaniałym, grzybowym aromatem.
  • Pieczarka smażona. Pokrojona pieczarka powinna być wrzucona na rozgrzaną patelnię z oliwą z oliwek. Gdy lekko zbrązowieje, wystarczy dodać nieco ziół, szczyptę soli i danie gotowe!
  • Pieczarka grillowana. Świetnie sprawdzi się jako jeden z ważniejszych elementów szaszłyków. Może być również grillowana osobno i podawana jako dodatek do mięs czy potraw warzywnych z grilla.
  • Pieczarki marynowane. Do zamarynowania pieczarek potrzebujemy cebulę, ziele angielskie, ocet winny i wodę. Do słoika wrzucamy grzyby i pozostałe dodatki, zalewamy octem i wodą, następnie pasteryzujemy.

Ostatnia aktualizacja