Istnieją grzyby, które są z natury trujące i ich nie wolno spożywać. Grzyby, które są jadalne, także wymagają zachowania pewnych środków ostrożności, jeśli chcemy uniknąć zatrucia lub problemów trawiennych. Wszystko zależy od tego, z jakiego źródła pochodzą grzyby i w jakich warunkach są przechowywane. Przede wszystkim grzybów nie wolno przechowywać w żadnych workach foliowych i wiaderkach. W momencie, kiedy grzybom brakuje dostępu powietrza, białko w nich zawarte ścina się i wytwarzają się substancje szkodliwe dla zdrowia naszego i naszych bliskich. Jeśli zbierasz grzyby na własną rękę, to bardziej sprawdzą się przeplatane koszyki wiklinowe, gdzie dostęp powietrza jest zapewniony z wielu stron.

Grzyby sklepowe

Towary (nie na wagę), które trafiają do sklepu, mają obowiązek posiadania daty przydatności. Tak jest również w przypadku grzybów. Zalecane jest przestrzeganie tej daty, ponieważ z czasem grzyby produkują dla nas trujące substancje. Dłuższe przechowywanie grzybów może skutkować w najlepszym wypadku problemami gastrycznymi, a może się skończyć koniecznością hospitalizacji, dlatego należy być bardzo ostrożnym. Grzyby powinno się przechowywać w lodówce w postaci surowej najdłużej 24 godziny. Inaczej sprawa wygląda, jeśli grzyby zostaną od razu przetworzone lub ususzone.

Spożywanie grzybów przez dzieci

Według zaleceń dzieci nie powinny jeść grzybów do około 7 roku życia. Grzyby są bardzo ciężkostrawne, dlatego osoby starsze również powinny unikać potraw, które zawierają grzyby. Młode grzyby są także zagrożeniem, ponieważ zerwane za wcześnie mogą nie mieć wykształconych wszystkich swoich cech, dlatego ryzyko pomyłki z grzybami trującymi znacznie rośnie. Jeśli nie jesteś pewien, w żadnym wypadku nie podawaj im dzieciom oraz osobom w podeszłym wieku. Najlepiej sam również unikaj zjadania takich grzybów. 

Musisz także pamiętać, że nie wszystkie grzyby nadają się do konsumpcji z alkoholem. Wybrane gatunki zawierają substancję, która blokuje rozkład alkoholu w organizmie. Taka sytuacja może się skończyć poważnym zatruciem lub doprowadzić nawet do śmierci.

Jeśli nie masz doświadczenia ze zbieraniem, obróbką oraz konserwacją grzybów, najlepiej zaczerpnij kilku lekcji u doświadczonego grzybiarza.

Ostatnia aktualizacja