Wiele osób uwielbia smakowe walory grzybów z polskich lasów. Jednakże często samodzielne grzybobrania kończą się fiaskiem i pustym koszykiem. To ten bardziej pozytywny scenariusz. Niestety często zdarza się, że grzybiarze niewiele wiedzą o gatunkach grzybów, w efekcie w czasie sezonu dochodzi do wielu zatruć. Biorąc to wszystko pod uwagę w grzyby bezpieczniej i wygodniej zaopatrywać się w pewnych, sprawdzonych źródłach. Jednakże wiele osób zastanawia się, jak należy obchodzić się ze świeżymi grzybami? Jak przechowywać, aby te nie traciły świeżości? A wreszcie, jak je zasuszyć, aby w trakcie przechowywania nie zaatakowała je pleśń.

Jak długo grzyby są świeże?

Grzyby, nawet te dopiero zerwane, jeśli będą źle przechowywane mogą zwiędnąć bardzo szybko. Jednak dzięki przetrzymywaniu ich w niskiej temperaturze formę i jędrność zatrzymają na dłużej. Mimo wszystko pamiętajmy, że najlepszy smak potraw z grzybów, A szczególnie kurek uzyskamy, jeśli przetworzymy je jeszcze tego samego dnia. Z aromatycznych kurek leśnych można wykonać szereg sosów, świetnie znanych w staropolskiej kuchni. Można je również podawać w formie zupy lub jako dodatek do faszerowania mięs. Grzyby świetnie komponują się ze świeżą natką pietruszki i lubczykiem.

Suszenie czy mrożenie?

Oczywiście grzyby mogą być przechowywane znacznie dłużej, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przetworzone. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zachowanie grzybów, jako dodatku do innych dań jest ich suszenie. Dzięki zastosowaniu się do kilku porad, zasuszone grzyby nie stracą swojego charakterystycznego smaku. Najlepszą metodą do suszenia grzybów jest zakup specjalnej suszarki. Grzyby układane są na sitkach w suszarce, a następnie suszy się od kilku do kilkunastu godzin – w zależności od wielkości i wilgotności grzybów. Grzyby można suszyć również w piekarniku, jednakże w tym wypadku trzeba bardzo dokładnie pilnować temperatury i długości suszenia. Trzeba pamiętać, że grzyby, a szczególnie wysuszone kurki należy przed spożyciem namaczać w wodzie przez 30 minut. Dzięki temu odzyskają swój rozmiar i jędrność. Jeśli chcemy, możemy również je zamrozić. Najpierw należy obmyć grzyby zimną wodą, następnie sparzyć wrzątkiem – jest to szczególnie ważne w przypadku kurek, które jeśli są mrożone bez blanszowania, mogą stać się gorzkie. Następnie po wystudzeniu, włożyć do zamrażalnika.

Ostatnia aktualizacja