Owoce leśne są przede wszystkim niezwykle smaczne. Jada się je również ze względu na liczne walory zdrowotne. Wykazują właściwości wspomagające obniżanie złego cholesterolu, pomagają uelastyczniać naczynia krwionośne, zawierają dużo witaminy C. Sprawdzają się zarówno jedzone na surowo, np. w sałatkach czy deserach, jak również w wersji suszonej.

Podczas wypraw do lasów bardzo często z nieskrywanym apetytem poszukujemy między liśćmi owoców leśnych. Pamiętajmy jednak, że nie wolno jeść niemytych owoców z lasu! Mogą być źródłem zakażenia groźną chorobą pasożytniczą, bąblowcem, która jest przenoszona przez lisy. Na szczęście w naszym kraju dystrybucja jagód, malin czy jeżyn jest bardzo rozwinięta, dlatego też bez większego problemu powinniśmy znaleźć owoce leśne u sprzedawców.

Dlaczego warto w sezonie jeść owoce leśne?

Wszystkie owoce sezonowe są smaczne, zdrowe i zaleca się jak najczęstsze ich spożywanie. Owoce leśne cieszą się popularnością nie tylko ze względu na swój wspaniały smak, ale również liczne właściwości zdrowotne. Przykładowo leśne maliny przygotowane jako sok i pite wraz z gorącą herbatą lub naparem są idealnym, naturalnym lekarstwem na przeziębienie. Doskonale rozgrzewają i działają napotnie, dzięki czemu pomogą obniżyć gorączkę podczas choroby.

Jagody to owoce, po które warto sięgnąć podczas biegunki. Sprawdzają się doskonale również w wersji suszonej. Zawierają cenne garbniki, które pomagają niszczyć i hamować rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych występujących w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo wiążą toksyny i metale ciężkie. Sprzyjają również w stanach zapalnych jelit, działając łagodząco na dolegliwości.

Jeżyny to owoce leśne polecane w szczególności osobom, które mają problemy ze wzrokiem. Zawierają antocyjany, czyli barwniki roślinne, które wpływają na zmniejszenie kruchości naczyń krwionośnych, poprawiają ukrwienie oczu i w konsekwencji również jakość widzenia.

Ostatnia aktualizacja