Przechadzając się po lesie, masz niewielką szansę na spotkanie fioletowego grzyba. Nie są to zwidy ani halucynacje. Fioletowe grzyby istnieją naprawdę i nazywają się zasłoniaki fioletowe. W Polsce są one bardzo rzadko spotykane. Można się na nie natknąć w całej Europie oraz Rosji. Cechują się dość długim trzonem (12-15 cm) oraz fioletowo-liliowym kolorem. Chętniej rośnie na podłożu wilgotnym oraz cienistym w lasach bukowo-świerkowych i świerkowych. Można go spotkać w okresie letnim oraz jesiennym. 

Jeść czy nie jeść?

Istnieje wiele teorii na temat tego, czy ten grzyb jest jadalny. Według niektórych jest to grzyb jadalny, ale niezbyt smaczny. Drudzy twierdzą, że jest to grzyb niejadalny i ze względu na rzadkość występowania powinien być chroniony. Grzyby jako nieliczny rodzaj żywności został do dziś nietknięty przez człowieka i jego ewolucję, dlatego nie ma pewności co do wielu gatunków. Jedno jest pewne. Jeśli nie masz bardzo dużego doświadczenia w grzybobraniu, to lepiej ominąć zasłoniaki fioletowe i skupić się na gatunkach, które już znasz i wiesz, że są bezpieczne. Te fioletowe grzyby mogą nadać w lesie bajkowego klimatu, a Ci, którzy mieli okazję ich spróbować, twierdzą, że lepiej wyglądają, niż smakują.

Szukaj sprawdzonych gatunków

Zaleca się, aby początkujący grzybiarze nie poddawali obróbce swoich zbiorów przed konsultacją z kimś doświadczonym. Eksperci w grzybobranie zgodnie mówią, że lepsza mniejsza a pewna zawartość koszyka. W bardzo prosty sposób możesz doprowadzić do zatrucia siebie i Twojej rodziny. Nigdy nie ignoruj ogólnych zaleceń, a jeśli nie jest pewien jakiegoś grzyba, to zawsze lepiej go nie zjeść niż zjeść.

 

Sprawdź także:

Które grzyby są trujące?

Sezonowość grzybów

Ostatnia aktualizacja