Pieczarki, maślaki, kanie, kurki — czy można nie lubić grzybów?! O tym, że są smaczne, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale czy są przy tym zdrowe?

Leśne grzyby jedzone są nie tylko w Polsce. Zajadają się nimi również mieszkańcy Skandynawii, Belgii czy Austrii. Bez względu na to, czy zebrane samodzielnie w lesie, czy też kupione w profesjonalnego dostawcy, są prawdziwym rarytasem na naszych stołach zarówno na co dzień, jak i podczas specjalnych okazji.

Czy grzyby są zdrowe?

Ta kwestia nadal budzi wiele kontrowersji. Niektóre osoby uważają, że poza specyficznym smakiem i aromatem, grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych. Inni twierdzą, że mają liczne walory zdrowotne. Kto ma rację?

Większość grzybów, nawet tych najbardziej mięsistych, składa się przede wszystkim z wody. Są zatem niskokaloryczne, więc z czystym sumieniem mogą po nie sięgać odchudzające się osoby. Jednocześnie są ciężkostrawne (głównie przez chitynę, wielocukier o strukturze chemicznej podobnej do celulozy), dlatego niektórzy skarżą się, że bardzo długo zalegają na żołądku, przyczyniając się do przykrych dolegliwości gastrycznych.

Grzyby dostarczają niewielkich ilości soli mineralnych. Oprócz tego zawierają witaminę A w postaci karotenu (stąd charakterystyczny, pomarańczowy kolor kurek leśnych), witaminę B1 oraz witaminę B2. To również źródło białka, najwięcej jest go w prawdziwkach i pieczarkach.

Zalety grzybów

Najważniejszą zaletą grzybów jest oczywiście ich charakterystyczny smak i aromat. Oprócz tego można je przygotowywać na wiele różnorodnych sposobów. W polskiej kuchni istnieje bardzo wiele potraw przyrządzanych na bazie grzybów, są też dodawane jaki składnik nadający specyficzny posmak daniom. Grzyby mogą być gotowane, smażone, duszone, pieczone, grillowane, marynowane, suszone, mrożone. I zapewne niejeden grzybowy mistrz kuchni mógłby dodać tutaj swój idealny sposób na wyśmienitą potrawę z grzybów.

Ostatnia aktualizacja