Boczniaki to grzyby o wielu walorach smakowych i zdrowotnych, o których często zapominamy. Rosną na pniach drzew liściastych w lasach, parkach i ogrodach. Coraz częściej jednak są uprawiane również przez gospodarstwa specjalizujące się w produkcji i dystrybucji grzybów. Warto zwrócić uwagę na boczniaki, bo są łatwo dostępne, zdrowe i smaczne!

Boczniaki rosną w bardzo specyficzny sposób, układając się dachówkowato. Ich kapelusze o średnicy o 5-15 cm mają kształt muszli, a barwę popielatą lub ciemnoszarą. Rosną od l listopada, a gdy zima jest wyjątkowo łagodna, mogą przetrwać nawet do lutego.

Dlaczego warto jeść boczniaki?

Boczniaki zawierają dużo białka oraz sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są bogate w witaminy i sole mineralne, co nie jest typowe dla leśnych grzybów. Wśród witamin znajdujących się w boczniakach znajdziemy m.in. witaminy z grupy B i witaminę C. To bogactwo wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, potasu, selenu, sodu i cynku.

Co ciekawe, zostało naukowo udowodnione, że ekstrakt z boczniaka zawiera aktywną substancję — pleuran, która przyczynia się do zmniejszenia guzów nowotworowych.

Regularne jedzenie boczniaków może pomóc obniżyć stężenie cholesterolu oraz poziom cukru. Grzyby te zawierają również przeciwutleniacz ergotioneinę, który chroni komórki organizmu przed uszkodzeniami i starzeniem się. Jest to składnik, który utrzymuje się w boczniaku nawet po ugotowaniu.

Jak przyrządzać boczniaki?

Wiele osób skarży się, że boczniaki nie są tak aromatyczne, jak inne leśne grzyby. Nie można odmówić im jednak właściwości odżywczych. Dużo zależy również od specyfiki grzyba, który trafi do naszej kuchni. Najsmaczniejsze są bowiem małe kapelusze. Warto sięgać również po młode grzyby, ponieważ stare boczniaki bywają łykowate. Po ugotowaniu mogą trafić do sałatek, zup lub jako farsz do naleśników.

Ostatnia aktualizacja