Borowik szlachetny, który nazywany jest także prawdziwkiem. Jest to jeden z najsmaczniejszych grzybów, więc nic dziwnego, że kiedy zaczyna się sezon grzybobrania, to ten grzyb cieszy się największą popularnością wśród grzybiarzy. Istnieją jednak grzyby, takie jak borowik szatański oraz goryczak żółciowy, które swoim wyglądem mylnie przypomina prawdziwka. Kolokwialnie nazywa się je szatanami i nie należy ich zbierać. 

Jak odróżnić borowika od szatana?

Sprawa jest o tyle ułatwiona, że borowik szatański prawie w ogóle nie występuje w Polsce. Można go spotkać na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej lub w Górach Kaczawskich. Ten grzyb o szarym kapeluszu i czerwonym trzonie lubi rosnąć na podłożu wapiennym. 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku goryczaka żółciowego, który dość licznie występuje w polskich lasach. Na szczęście nie jest grzybem trującym, ale jest niejadalny. Może wywołać nieprzyjemny dyskomfort żołądkowy. Swoją barwą przypomina borowika szlachetnego, ale istnieje kilka cech, które pomogą nam odróżnić te dwa grzyby:

  • Poliż kawałek kapelusza – borowik będzie w smaku delikatny, podczas gdy szatan będzie smakował bardzo gorzko.
  • Rurki pod kapeluszem – w przypadku prawdziwka rurki pod kapeluszem będą miały białawy lub żółty kolor, podczas gdy szatana będzie wyróżniał różowy kolor rurek.
  • Siatka – siateczka na trzonie jest kolejnym wyznacznikiem. Prawdziwek ma ją w górnej części trzonu. Jest ona delikatna i biała. Siateczka goryczaka jest ciemna o dużych oczkach. 

Teraz już wiesz, jak odróżnić szatana od borowika. Jeśli jednak pójdziesz na grzyby i zerwiesz borowika, nie będąc pewnym jego gatunku, to przed przyrządzeniem skorzystaj z rady doświadczonego grzybiarza. Jeżeli nie znasz żadnego specjalisty, to lepiej wyrzuć zerwanego grzyba. Zawsze lepiej wyrzucić jednego osobnika niż borykać się z problemami żołądkowymi. 

Powodzenia w kolejnym grzybobraniu!

Ostatnia aktualizacja